قدرت دیزل ژنراتور چقدر است

قدرت دیزل ژنراتور چقدر است: یکی از دغدغه هایی که امروزه دارندگان دستگاه ژنراتور با آن سر و کار دارند استفاده از حداکثر توان یک دیزل ژنراتور می باشد، قدرت دیزل ژنراتور هر چه بیشتر باشد می تواند دستگاه و یا وسیله برقی بیشتری را راه اندازی کند.

امروزه بسیاری از خریداران دیزل ژنراتور سعی بر این دارند که قدرت دیزل ژنراتور را قبل از خرید محاسبه کنند، به این نکته توجه داشته باشید که این کار در مرحله اول کاری تخصصی می باشد که باید توسط یک کارشناس انجام شود. گروه صنعتی رحیمی 

قدرت دیزل ژنراتور در گروه صنعتی رحیمی

با این حال ممکن است شما برای آن که به سؤال قدرت دیزل ژنراتور چقدر است و برای محاسبه قدرت دسترسی به کارشناس نداشته باشید و یا نتوانید از فروشنده دیزل ژنراتور این را بخواهید که این قدرت را برای شما محاسبه کند.

در این صورت بهترین راه حل برای این کار محاسبه قدرت دیزل ژنراتور به وابسته خودتان است. در ادامه نحوه محاسبه قدرت دیزل ژنراتور و یا همان توان را به شما آموزش خواهیم داد. برای درک بهتر مقاله راهنمای جامع خرید دیزل ژنراتور را مطالعه کنید.

انواع توان دیزل ژنراتور

تمامی دستگاه هایی که در این حوزه تولید شده اند اعم از دستگاه دیزل ژنراتور دارای دو توان مختلف می باشد که عبارت اند از:

  • توان نامی
  • توان عملی

قدرت دیزل ژنراتور چقدر است: توان نامی همان قدرتی است که در کاتالوگ دستگاه ذکر شده است. این توان بر مبنای آزمایش ها و حالات استاندارد از یک دیزل در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که توان عملی توانی است که بعد از آن که دیزل ژنراتور در محل مورد نظر شما نصب و راه اندازی شده باشد قدرت توان عملی را از خود نشان خواهد داد.

عملکرد مناسب با قدرت دیزل ژنراتور

به این نکته توجه داشته باشید که به طور معمول توان عملی از توان نامی کمتر بوده، این امر به دلایل مختلفی بستگی دارد که می توان به ارتفاع دستگاه از دریا، درجه حرارت و کارکرد اجزاء دستگاه به شکل معیوب و… اشاره کرد.

به زبان ساده تر می توان گفت که اگر موتور دستگاه به درستی از خود عملکرد مناسبی را نشان ندهد، قدرت دیزل ژنراتور نسبت به قدرت نامی که در دستگاه نوشته شده است کمتر خواهد بود.

نحوه محاسبه ظرفیت و توان مصرفی دیزل ژنراتور

یکی از اصلی ترین محاسبه هایی که در دیزل ژنراتور وجود دارد محاسبه توان مصرفی که همان قدرت است می باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که شما دیزل ژنراتوری را انتخاب کنید که قدرت مد نظر شما را نداشته باشید باعث بروز هزینه های بالا و عملکرد ناقض خواهد شد، در نتیجه بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که توان مصرفی آن با توانی که شما در نظر دارید برابری کند.

قدرت دیزل ژنراتور چقدر است: برای این کار بهتر است در مرحله اول تمامی دستگاه هایی که شما قرار است با برق دیزل ژنراتور با آن ها کار کنید را در یک برگه یادداشت کنید، برای این کار بهتر است یک جدول همانند جدول زیر درست کنید:

برق کل برق مصرفی تعداد نام دستگاه
500وات 250وات 5 کامپیوتر
200وات 200وات 1 جاروبرقی
120 وات 120وات 1 تلویزیون
30وات 10وات 6 شارژر موبایل
کولر
یخچال
لامپ

 

بعد از آن که شما دستگاه هایی که قصد دارید به دیزل ژنراتور خود وصل کنید را به نوبت محاسبه کرده باشید باید جمع کل برق مصرفی را نیز به دست آورید. برای این کار شما باید میزان برق مصرفی همه دستگاه ها را با یکدیگر جمع کنید. به عنوان مثال جمع برق برابر با 10770 وات خواهد بود. عددی که به دست آورده اید را باید بر 1000 تقسیم کنید تا بتوانید توان مصرفی دیزل ژنراتور را به دست آورید.

KW= 10770/1000

KW=10.77

برای آن که شما بتوانید قدرت دیزل ژنراتور را محاسبه کنید باید KW تبدیل به KVA شود. دلیل این تبدیل همان توان عملی می باشد که تمامی دستگاه ها تولید موتور و یا ژنراتور ها تبدیل به انرژی الکتریکی نمی کنند. در این تبدیل شما باید ضریبی به نام PF را در نظر داشته باشید. در دیزل ژنراتور برای آن که قدرت دیزل را محاسبه کنید به دلیل موج جریان از ولتاژ عقب تر است ضریب PF کمتر از یک و برابر با 0.8 می باشد. اگر بخواهیم که ظرفیت دیزل را به صورت عددی یادداشت کنیم؛ عدد به دست آمده یعنی 10770 وات برابر خواهد بود با:

10.7KW= KVA×0.8

KVA=10.7/0.8=13.37KVA

چند نکته مهم:

نکته اول: اگر کنتور سه فاز داشته باشید و قرار باشد برق مصرفی سه وات استفاده شود باید این را در نظر داشته باشید که عدد جریان برق را بر 1.8 تقسیم کنید. یعنی:

KW= KVA.PF

I/1.8= KVA.PF

به زبان ساده تر در صورتی که دیزل ژنراتور دارای کاوا است می توانید برای جریان سه فاز 1.44 آمپر برق بگیرید که ولتاژ این جریان 400 ولت و فرکانس 50 هرتز می باشد. به این نکته توجه کنید که در جریان تک فاز عدد جریان باید بر 1.44 تقسیم شود.

KW=KVA.PF

I/1.44=KVA.PF

اگر ژنراتور شما دارای کاوا باشد برای مصارف خانگی تک فاز می توانید عدد 1.15 آمپر را تولید کند.

نکته دیگری که در این راه باید به آن دقت داشته باشید ارتفاع نصب دیزل ژنراتور از سطح دریا می باشد. به صورت معمول شهرها بالاتر از سطح دریا هستند که باید مقداری به توان دیزل ژنراتور اضافه شود.

به عنوان مثال اگر شما 1000 متر بالاتر از دریا باشید باید 10 درصد به توان دیزل ژنراتور اضافه کنید. به زبان ساده تر اگر شما طبق محاسبات یک ژنراتور 50KVA نیاز دارد بهتر است یک ژنراتور 55KVA را باید خریداری کنید.

انتخاب دیزل ژنراتور و میزان توان مصرفی آن

قدرت دیزل ژنراتور چقدر است: دیزل ژنراتورها در برندهای مختلفی تولید می شوند که میتوان به ولوو پنتا، پرکینز، کامینز، لوول، میتسوبیشی، کاترپیلار و … اشاره کرد. این ژنراتورها دارای ویژگی های مختلفی نیز می باشند، در هنگام خرید دیزل ژنراتورها بهتر است به این ویژگی ها با توجه به نیاز خود خریداری کنید.

برخی از ویژگی هایی که این دیزل ها به خود دیده اند می توان به اضطراری، دائم کار، تک فاز 1p ،سه فاز (3p) اشاره کرد. علاوه بر این موضوع باید توان های مختلف را در نظر داشته باشد تا با توجه به قدرت مورد نیاز خود دیزل را خریداری کنید.

همین امر باعث شده است که شما در هنگام خرید و استفاده از یک دیزل ژنراتور ابتدا نیازهای خود را شناسایی کرده و با توجه به این نیازها قدرت دیزل ژنراتور مناسب خود را تهیه کنید.

تأمین برق به صورت دائم

اولین و اساسی ترین نکته توجه به کاربردهای یک دیزل می باشد. اول شما باید تعیین کنید که دیزل ژنراتور را برای تأمین برق به صورت دائم استفاده می کنید و یا به صورت اضطراری.

همان طور که ذکر شد ژنراتورها دارای انواع مختلفی هستند که می توان به ژنراتور ماینینگ اشاره کرد.

شما باید با توجه به نیازهای خود قدرت ژنراتور و کاربرد آن را در نظر داشته باشید. صفر تا صد ژنراتور ماینینگ را در این مقاله مطالعه کنید.

به خواندن ادامه دهید

پست های مرتبط