برق اضطراری چیست + کاربرد

برق اضطراری چیست؟

همان طور که همه ما می‌دانیم امروزه عملکرد تمامی وسایل برقی و مایحتاج زندگی روزمره به برق وابسته است، تا به امروز تولید کننده‌ها توانسته‌اند دستگاهی را اختراع کنند که بتواند در صورتی که قطعی برق رخ داد سریعاً برق مورد نیاز را تأمین کرده و تا زمان وصل شدن مجدد برق، برق وجود داشته باشد. لازم به ذکر است سیستم برق اضطراری یکی از روش‌هایی است که در هنگام قطعی برق از آن بهره گرفته می‌شود.

برخی از مکان‌های عمومی اعم از بیمارستان‌ها، مکان‌هایی که با وسایل برقی خطرناک سروکار دارند بیشتر از دیگر مکان‌ها می‌باشد.

البته امروزه در مکان‌هایی اعم از خانه‌ها و مجتمع‌هایی که از آسانسور استفاده می‌کنند نیز از این دستگاه‌ها استفاده می‌شود. در صورتی که برای شما این سؤال به وجود آمده است که برق اضطراری چیست؟ دیزل ژنراتور چیست بهتر است تا انتها همراه ما باشید.

پشتیبانی همه فن حریف در هنگام قطعی برق

پشتیبانی همه فن حریف در هنگام قطعی برق

بدون شک تا به امروز کلمه برق اضطراری به گوش شما خورده است؛ اما با ماهیت و نحوه عملکرد آن آشنایی کافی نداشته‌اید.

برای آن که بتوان این عبارت را برای شما معرفی کرد بهتر است به این صورت شروع کنیم که برق اضطراری منبعی جداگانه برای تأمین انرژی الکتریکی است که در صورتی که برق شهری قطع شده باشد، برق مورد نیاز سیستم‌های الکتریکی تأمین شود.

سیستم‌های برق اضطراری می‌تواند شامل باتری‌ها، UPS، پنل‌های خورشیدی، دیزل ژنراتور و.. باشد که با توجه به نیاز و کاربردهایی که دارند در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم یو پی اس چیست؟

UPS برای داشتن یک تجارت امری بسیار ضروری تلقی شده است. یو پی اس یا همان منبع تغذیه بدون وقفه را می‌توان به این صورت برای شما معرفی کرد که یک وسیله‌ای می‌باشد که به افراد این امکان را می‌دهد در صورت قطعی برق هیچ گونه خرابی به بار نیاید.

این دستگاه در صوتی که منبع ورود و یا منبع اصلی دچار خرابی و مشکل شود برق اضطراری را ایجاد خواهد کرد. سیستم UPS با مولدهای گازی و آماده برق اضطراری تفاوت‌های زیادی دارد؛ این سیستم با تأمین انرژی ذخیره شده در باتری‌ها به صورت آنی قطعی برق را رفع خواهند کرد و ورودی سریعی خواهند داشت.

زمان اجرا و ورود برق اضطراری در سیستم‌ها یو پی اس بیش از چند دقیقه نخواهد بود. شما شاهد استفاده از این منبع تغذیه بدون وقفه برای محافظت از سخت افزارهایی مانند مراکز داده، تجهیزات ارتباط از راه دور، رایانه‌ها و.. مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مراکز در صورتی که قطعی برق صورت گیرد می‌تواند باعث ایجاد صدمات، تلفات، اختلال در کسب و کارهای مختلف و یا حتی از بین رفتن اطلاعات شود؛ با استفاده از این سیستم دیگر این مشکلات به وجود نخواهد آمد.

 

ژنراتور برق اضطراری چیست و چگونه عمل می‌کند؟

یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که شما می‌توانید با استفاده از آن برق اضطراری ساختمان را تأمین کنید خرید ژنراتور می‌باشد. دیزل ژنراتور قیمت‌های مقرون به صرفه‌ای دارند و با سوخت دیزل و یا پروپان کار می‌کنند.

این دستگاه‌ها با اتصال یافتن به کابل فاز و نول به سیستم برق کشی ساختمان در نبود برق، تأمین برق را به عهده دارند.

این دستگاه‌ها در صورتی که سوخت کافی داشته باشند چندین ساعت برق مورد نیاز را تأمین خواهند کرد. یکی از معایبی که برای این دستگاه‌ها می‌توان بیان کرد صدای بیش از اندازه‌ای است که هنگام کار کردن از خود نشان می‌دهد.

اینورتر برق اضطراری چیست؟

اینورترها و یا مبدل‌ها در حقیقت دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند برق با ولتاژ کم را به برق با ولتاژ بالا تبدیل کنند. اینورتر به راحتی می‌تواند یک برق 12 ولت را به برق 230 ولت با استفاده از باتری ماشین تبدیل کند؛ این وسیله به دلیل آن که در حین کار از خود صدایی ایجاد نمی‌کند می‌تواند به عنوان یک ژنراتور کار کند و برق اضطراری را تأمین کند.

لازم به ذکر است به این نکته توجه داشته باشید که تولید برق با استفاده از دیزل ژنراتور بسیار رایج‌تر از اینورتر می‌باشد و می‌توان 120 یا 240 ولت به شما خروجی دهند. هنگامی که شما قصد دارید از اینورتر استفاده کنید بهتر است به درجه ظرفیت ذخیره باتری نیز دقت کنید.

درجه معمولی باتری 80 دقیقه در نظر گرفته شده، به زبان ساده‌تر اتومبیل می‌تواند 12 ولت ولتاژ را با جریان 12 آمپر به مدت 80 دقیقه تأمین کند. این امر نشان دهنده این است که شما نمی‌توانید از اینورتر برای مصرف‌هایی که طولانی مدت هستند و ولتاژ بالایی دارند استفاده کنید در این شرایط خرید ژنراتور بهترین گزینه خواهد بود.

 

انواع مولدهای برق اضطراری

انواع مولدهای برق اضطراری

همان طور که در بالاتر به این موضوع اشاره شد برای برخی از نهادها و ارگان‌ها اعم از بیمارستان‌ها استفاده از برق امری ضروری می‌باشد. در این سازمان‌ها برای آن که بتوان در مقابل قطعی برق دوام آورد راه‌حل‌های ساده‌ای به وجود آمده است.

تنها کافی است که محل را به مولد برق اضطراری مجهز کنید! مولدهایی که برق اضطراری را تأمین می‌کنند با توجه به سوختی که مصرف می‌کند در دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. هر کدام از این مولدها دارای معایب و مزیت‌های مختص به خود است.

مولد برق اضطراری گازی

سوخت مولد برق اضطراری گازی می‌تواند هم به صورت گاز طبیعی باشد و هم پروپان استفاده شود. با این دو سوخت باز هم یک مولد گازی به یک منبع سوخت مداوم نیاز خواهد داشت.

در نتیجه در صورتی که از این مولد استفاده می‌کنید به این نکته توجه داشته باشید که داشتن یک خط گازی برای این مولد امری ضروری است.

ژنراتورهای گازی دارای طول عمر بسیار کمتری نسبت به دیزل ژنراتور هستند البته نگهداری درست و سرویس ماهانه به شما در افزایش طول عمر این دستگاه‌ها کمک شایانی می‌کند.

 

مولد برق اضطراری دیزلی

در بیشتر صنایع شاهد این امر هستیم که از مولد برق اضطراری دیزلی استفاده می‌کنند. این دسته از مولدها به صورت مستقل از شبکه با ذخیره سوخت در خود عملکرد خود را نشان می‌دهند.

این امر به معنای آن است که این دسته از مولدها نسبت به مولدهای گازی که به خط گاز متصل هستند نیازمند به سوخت‌گیری مجدد و مکرر خواهند بود. دیزل ژنراتورها دارای ثابت بیشتری هستند که این امر باعث می‌شود طول عمر مفید دستگاه طولانی‌تر باشد و نیازمند به نگهداری چندان زیادی نیز نباشند.

تعمیر و نگهداری از دیزل ژنراتور به این صورت خواهد بود که شما تنها سوخت گیری و نگهداری از سوخت آن را باید انجام دهید. از معایب این دستگاه می‌توان به حجم موتور آن اشاره کرد که بزرگ‌تر و بدون شک سنگین‌تر از مولدهای گازی هستند.

لازم به ذکر است در هنگام خرید ژنراتور به این نکته توجه داشته باشید که بیشتر این مولدها مجهز به محفظه‌های جذب صدا هستند که باعث اذیت و آزار نشوند. مولدهای برق اضطراری امروزه به صورت دیزلی ارائه می‌شوند.

مولدهای برق اضطراری دو گانه

ممکن است برای شما این سؤال پیش آید که بهتر است به سراغ مولد گازی برویم و یا مولد دیزلی را انتخاب کنیم؟ لازم به ذکر است در برخی از دستگاه‌ها شما شاهد این خواهید بود که دو سوخت کاملاً به یکدیگر ادغام شده‌اند تا بتواند از منبع سوخت موجود آن استفاده کند.

این دسته از مولدهای دوگانه به شما این امکان را می‌دهد تا در موقعیت‌های مختلف از سوختی که در دسترس شما است استفاده کنید.

به خواندن ادامه دهید

پست های مرتبط