انواع توان دیزل ژنراتور

انواع توان دیزل ژنراتور: به ترکیب یک موتور دیزل و ژنراتور الکتریکی، که هدف آن ها تولید انرژی الکتریکی است، دیزل ژنراتور گفته می شود. این وسیله در حقیقت به عنوان جایگزینی برای برق مورد استفاده قرار می گیرد. در شرایطی که برق بیمارستان ها،فرودگاه ها، منازل، … دچار نوسان و یا قطعی شود، از این جایگزین استفاده می شود.

یکی از مزیت های این دستگاه آن است که جریان ولتاژ نسبتا ثابتی را تولید می کند؛ از همین رو به بهبود نوسانات برقی، که ممکن است منجر به سوختن برخی وسایل الکتریکی شود، کمک بزرگی می کند. انرژی مورد نیاز این دستگاه، توسط سوختی به نام “سوخت دیزل” تامین می شود.

این سوخت نسبت به سایر سوخت هایی مانند نفت، بنزین، گازوئیل، … در دمایی بیشتر سوزانده می شود. از همین رو توان و قدرت بیشتری نیز دارد.

مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی

انواع توان دیزل ژنراتور: بین دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی (گاز سوز) تفاوت های بسیاری وجود دارد، که بسته به نیاز فرد ویژگی های مختلفی دارند.

بارز ترین تفاوت میان آن ها، سوخت مصرفی می باشد. یکی با سوخت دیزل و دیگری با گاز، کار می کند. در زیر به سایر تفاوت های میان این دو، اشاره شده است:

_ سوخت دیزل توسط یه شرکت تامین کننده محلی، همواره در دسترس می باشد. این در حالی است که گاز طبیعی جها استخراج و مصرف، همیشه در دسترس نیست و مشکلاتی در این پروسه وجود دارد .

_ آن دسته از ژنراتور هایی که با گاز طبیعی کار می کنند، معمولا نسبت به سایر موتور ها بزرگ تر بوده و در نتیجه به فضای بزرگ تری جهت نگهداری و راه اندازی، نیاز دارند.

_ همان طور که گفته شد، سوخت دیزل در دمای بالا تری می سوزد، از همین رو ایمن تر بوده و خطر انفجار و یا آتش سوزی کم تر می شود. در حالی که گاز طبیعی به شدت قابل اشتعال بوده و هرگونه سهل انگاری می تواند خطرات جبران ناپذیری را، به دنبال داشته باشد. مقاله راهنمای جامع خرید دیزل ژنراتور را مطالعه کنید.

_ میانگین طول عمر مفید ژنراتور های دیزلی، بیشتر بوده و از همین رو اکثر شرکت ها و کارخانه ها، استفاده از آن را ترجیح می دهند. علاوه بر طول عمر بالا، قابلیت کارکرد زیاد و هزینه مناسب تری نیز نسبت به سایر ژنراتور ها دارد.

7 کاربرد اصلی ژنراتور در ایران

انواع توان دیزل ژنراتور: ژنراتور ها در ایران اهمیت و کاربرد های بسیاری دارند.

در ادامه به 7 کاربرد اصلی ژنراتور در ایران، پرداخته شده است:

در صنایع و کارخانه هایی که نیاز شبانه روزی به برق دارند، قطعی برق می تواند خسارت و ضرر های زیادی به بار آورد. از همین رو استفاده از این موتور یک امر ضروری می باشد.

این موتور می تواند تامین کننده و جایگزین مناسبی برای برق شهری، در شهر هایی که دچار نوسانات شدید هستند، باشد.

در تمامی بیمارستان ها ژنراتور دیزلی وجود دارد تا به محض قطع شدن برق اصلی، این موتور فعال شده و قطعی برق را به سرعت جبران کند.

عدم وجود برق طبیعی در معادن

انواع توان دیزل ژنراتور؛ ایران کشوری است که به معادن بیشمار و بزرگی که دارد شناخته می شود . عدم وجود برق طبیعی در معادن، یک معضل بزرگ محسوب می شود. موتور های دیزلی این مشکل را به سادگی برطرف کرده‌اند.

از دیگر کاربرد های آن می توان به تامین برق مورد نیاز ، جهت دستگاه های مختلف استخراج، اشاره کرد . این دستگاه ها معمولا به برق زیادی جهت استخراج نیاز دارند؛ از همین رو برق شهری جوابگو نیاز آن ها نیست. ژنراتور های دیزلی مناسب ترین منبع تامین برق جهت راه اندازی این دستگاه ها، به حساب می آیند.

ساختار برخی از آن ها به گونه ای است که به صورت موتور های کوچک و قابل حمل می باشند. کاربرد اصلی این موتور ها، در منازل مسکونی  و جهت تامین برق در مقیاس های کم، می باشد.

هزینه زیاد برق می تواند باعث رو آوردن عده ای به استفاده از ژنراتور های دیزلی، به عنوان جایگزین برق شهری شود.

هزینه اجاره انواع دیزل ژنراتور

انواع توان دیزل ژنراتور: بسیاری از کارخانه ها و یا افرادی که در حال انجام پروژه های به خصوصی هستند، همواره در پی روش هایی جهت کاهش هزینه ها می باشند. یکی از موثر ترین روش ها به منظور کاهش هزینه های مصرفی، می تواند جایگزین کردن وسایل کم مصرف باشد. از همین رو امروزه اکثر صنایع به دنبال اجاره و یا خرید دیزل های ژنراتور می باشند.

به طور کلی هزینه اجاره انواع دیزل ژنراتور به عوامل مختلفی بستگی دارد، که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

_ منطقه ای که موتور قرار است در آن نصب شود، در تعیین هزینه نهایی اجاره ، نقش بزرگی دارد.

به عنوان مثال دور یا نزدیک بودن محل و هم چنین آب و هوای آن ناحیه نیز، تاثیر بسزایی بر اجاره موتور دارند .

_ مدت زمانی که کارخانه و یا فرد قصد استفاده از دستگاه را دارد نیز عامل اثرگذار دیگری می باشد. قیمت اجاره بسته به هفتگی، ماهانه و یا سالیانه بودن، متغیر خواهد بود.

_ نوع، میزان قدرت و توان دیزل تاثیر بسیاری بر قیمت نهایی اجاره خواهد داشت.

بی تردید موتور های پر توان هزینه بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارند.

_ عدم وجود پارال ژنراتور در مکان مورد نظر، باعث افزایش هزینه نهایی خواهد شد.

_ پر صدا و یا کم صدا بودن موتور دیزل نیز، عامل مهم دیگری است که بر قیمت تایثرگذار می باشد.

با توجه به عوامل فوق صنایع می توانند، بسته به نیاز، بودجه و زمانی که در اختیار دارند، مناسب ترین نوع ژنراتور دیزلی را اجاره کنند.

به خواندن ادامه دهید

پست های مرتبط