افزایش طول عمر دیزل ژنراتور

افزایش طول عمر دیزل ژنراتور؛ یکی از مواردی که امروزه افرادی که دارای دیزل ژنراتور هستند به آن اهمیت می‌دهند افزایش طول عمر دیزل ژنراتور می‌باشد؛ این امر به خصوص برای مصارف صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

تا به امروز صنایع مختلف برای آن که این دستگاه‌ها طول عمر بالایی برای تأمین برق دارند آن را در بخش‌های مختلف استفاده می‌کنند. در هنگام خرید و فروش ژنراتور به این نکته دقت داشته باشید که این دستگاه‌ها در صورتی که به درستی نگهداری نشود طول عمر مفید رو به کاهش خواهد بود.

کاربردهایی که دیزل ژنراتور دارد متنوع است به عنوان مثال از این دستگاه در منطقه‌هایی که برق شهری ندارند و با دسترسی به برق وجود ندارد استفاده می‌شود. این دستگاه برای مکان‌های مختلفی اعم از سردخانه‌ها، مراکز صنعتی، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های عمومی استفاده می‌شود. در این مقاله از گروه صنعتی رحیمی همراه باشید.

افزایش طول عمر دیزل ژنراتور

طول عمر معمولی تمامی دیزل‌های ژنراتور بین 10.000 الی 30.000 ساعت کاری می‌باشد. افزایش طول عمر دیزل ژنراتور با تعمیر و نگهداری منظم، استفاده از سوخت‌های کیفیت بالا و به اندازه امکان‌پذیر خواهد بود.

به این نکته توجه داشته باشید که شما با بررسی و تمیز کردن قطعاتی که در داخل این دستگاه وجود دارد به صورت ماهانه و یا سالانه می‌توانید باعث افزایش طول عمر دیزل ژنراتور شوید. لازم به ذکر است عمر مفید یک دستگاه می‌تواند کمتر از تعداد ساعاتی باشد که ژنراتور می‌تواند آن را داشته باشد.

موارد مؤثر در طول عمر دیزل ژنراتور

موارد مؤثر در طول عمر دیزل ژنراتور

همان طور که در بالاتر به این موضوع اشاره شد راه‌ها و روش‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید افزایش طول عمر دیزل ژنراتور را به دنبال داشته باشید. برخی از اصلی‌ترین عواملی که در افزایش طول عمر دستگاه تأثیر می‌گذارد به شرح زیر است:

برند و کیفیت دستگاه

در هنگام خرید و فروش ژنراتور هر چه کیفیت بالاتر و مرغوب‌تری را انتخاب کنید؛ بدون شک می‌توانید این انتظار را داشته باشید که دستگاه شما ماندگاری و طول عمر بالاتری داشته باشد.

نحوه نصب و راه اندازی

از دیگر مواردی که باعث افزایش طول عمر دیزل ژنراتور می‌شود نصب و راه اندازی درست دستگاه می‌باشد. در صورتی که این کار توسط افراد غیر مجرب انجام شود ممکن است در گذشت زمان تجهیزات و قطعات دستگاه با مشکلات و آسیب‌های جدی روبه‌رو شود.

در نتیجه بهتر است در مرحله اول دستگاه خود را از فروشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر خریداری کنید که دارای سابقه داشته باشند و سپس نصب و راه اندازی آن را نیز به دست افراد متخصص در این حوزه بسپارید.

نوع استفاده

طول عمری که یک دستگاه از خود نشان می‌دهد با توجه به نوع استفاده‌ای است که افراد از آن دارند. در ادامه این موضوع را بیشتر برای شما شرح داده‌ایم:

استفاده بیش از حد

در صورتی که شما از دستگاه خود بیش از توان کار بکشید دون شک در مدت زمان کوتاه‌تری فرسودگی قطعات و خرابی در دستگاه رخ خواهد داد و طول عمر مفید به شدت کاهش پیدا می‌کند. در صورتی ک قصد دارید افزایش طول عمر دیزل ژنراتور داشته باشید بهتر است در هنگام استفاده به ساعات استفاده آن دقت داشته باشید.

مطالعه بیش‌تر: برق اضطراری چیست + کاربرد

استفاده کم

استفاده نکردن و کم استفاده از دستگاه می‌تواند مخرب‌تر از بیش از حد استفاده کردن باشد. در صورتی که دیزل ژنراتور شما در فاصله زمانی مورد استفاده قرار گیرد باعث می‌شود که دستگاه سخت‌تر از قبل کار کند.

این شرایط باعث می‌شود که قطعاتی که در دستگاه وجود دارد ساییده شوند و اصطکاک بیشتری را به وجود آورند؛ به زبان ساده‌تر در زمانی که دستگاه خیلی سریع از سرد به گرم تبدیل شود و سپس خاموش می‌شود تا خنک شود.

علاوه بر این موضوعات این تغییرات دمایی برای دستگاه بسیار سخت خواهد آمد. به این نکته توجه داشته باشید که استفاده کردن منظم از دستگاه باعث می‌شود که اکسید شدن از دستگاه صورت نگیرد و سوخت داخلی نیز از بین نخواهد رفت.

سایز و اندازه دستگاه

از دیگر مواردی که بر روی ماندگاری و طول عمر دستگاه تأثیر گذار می‌باشد اندازه و سایز دیزل ژنراتور است. در صورتی که دستگاه شما بیش از اندازه کوچک باشد باعث می‌شود که فشار بیشتری به خود ببیند که این امر باعث می‌شود که قطعات زودتر از موعد فرسوده شوند.

این در حالی است که ژنراتورهای بزرگ‌تر در صورتی که با تمامی ظرفیت خود کار نکنند به صورت عادی با تجمع رسوبات کربن مسدود خواهند شد.

مطالعه بیش‌تر: اهمیت وجود ژنراتور در کشاورزی

نگهداری

همانند دیگر ماشین‌هایی که از آن استفاده می‌شود تعمیر و نگهداری صحیح از ژنراتور باعث می‌شود تا افزایش طول عمر دیزل ژنراتور به دنبال داشته باشید.

میانگین طول عمر دیزل ژنراتور بر اساس استفاده

میانگین طول عمر دیزل ژنراتور بر اساس استفاده

برای آن که شما بتوانید میانگین طول عمر یک دستگاه را مشخص کنید باید در اولین قدم استفاده از دستگاه را در نظر داشته باشید. به صورت عادی و متوسط دیزل ژنراتورها از 10.00 الی 30.000 ساعت استفاده دوام خواهند داشت که معادل 20 الی 25 سال طول عمر مفید خواهد بود.

لازم به ذکر است این تنها یک تخمین عددی است و باید به این نکته توجه داشته باشید که ژنراتورهایی که به صورت دائم در حال کار کردن هستند بسیار زودتر از دیگر ژنراتورهایی که به عنوان پشتیبانی برق استفاده می‌شود به مرز 10.000 خواهد رسید. به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که استفاده شما از دستگاه صحیح صورت گیرد بدون شک افزایش طول عمر دیزل ژنراتور خواهید داشت.

چگونه یک ژنراتور بخریم که عمر طولانی‌تری داشته باشد؟

برای آن که بتوانید خرید ژنراتور بهتری را به دنبال داشته باشید بهتر است در زمان خرید و فروش ژنراتور به موارد زیر دقت داشته باشید:

بهتر است برند و شرکت معتبری را انتخاب کنید که آوازه موتورهای باکیفیت داشته باشد
از یک شرکتی که دارای سابقه طولانی در این راه است خرید کنید
قبل از آن که خرید خود را قطعی کنید با متخصصین فنی این حوزه تماس بگیرید تا دستگاه شما را به صورت کامل بررسی کنند.
کاتالوگ دستگاه را به صورت کامل مطالعه کنید و تمامی اطلاعات را مورد بررسی قرار دهید.

طول عمر ژنراتور دست دوم

خرید و فروش ژنراتور دست دوم می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های مصرف کننده شود اما ممکن است نسبت به دیگر دستگاه‌ها طول عمر کمتری داشته باشند. همین امر باعث می‌شود که شما برای خرید به سراغ یک فروشنده با سابقه بالا بروید.

راه‌های جلوگیری از خراب شدن دیزل ژنراتور

یکی از راه‌هایی که شما می‌توانید افزایش طول عمر دیزل ژنراتور داشته باشید بازدید به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه از دستگاه می‌باشد. بازدیدهای هفتگی و روزانه برای جلوگیری از خراب شدن قطعات داخلی به شرح زیر است:

اطمینان حاصل کردن از وجود ضد یخ و آب در داخل رادیاتور
چک کردن دمای آب موتور
چک کردن نحوه کار کردن دستگاه که آیا با لرزش همراه است و یا به صورت عادی در حال کار کردن است
اطمینان حاصل کردن از وجود گازوئیل و بنزین در مخزن سوخت
اطمینان حاصل کردن از شارژ بودن باطری‌ها و عملکرد درست شارژر دستگاه

به خواندن ادامه دهید

پست های مرتبط