کانوپی سایلنت چیست؟

دیزل ژنراتور در زمان کار صدای زیادی تولید می کند که به گوش ها آسیب می رساند .در بسیاری از کاربردها (بیمارستان ها ،هتل ها و اماکن رفاهی تفریحی و …) صدای دیزل ژنراتور باید حداقل میزان ممکن را داشته باشد.
همچنین دراکثر پروژها از جمله راه سازی ،معادن و … دیزل ژنراتور در فضای آزاد و در معرض گردو خاک و باران قرار میگیرد .

لذا دیزل ژنراتور (اغلب) با یک پوشش محافظ در برابر باران ،گردو خاک و جاذب صدا ساخته می شوند. این کاور در اصطلاح بازار به کانوپیسایلنت(Canopy Silent) شناخته می شود .

علاوه بر نکات گفته شده در بخش تولید کاور بیصدا برخی دیگر از ویژگیهای عمومی و الزامی کانوپی ها در زیر امده است :

۱٫ استفاده از خفه کن اگزوز جهت کاهش صدای دیزل ژنراتور.
۲٫ انواع گرمکن آب (Heater) جهت دیزل ژنراتور به خصوص در مناطق سرد سیر.(اطلاعات بیشتر در بخش گرمکن دیزل ژنراتور).
۳٫ ساخت مخزن گازوئیل متناسب با توان و مصرف موتور دیزل.

کانوپی دیزل ژنراتور در واقع همان کاور صداگیر و محافظ دیزل ژنراتور است.

ضرورت استفاده از کانوپی سایلنت

دیزل ژنراتور ها در زمان کارکرد صدای بسیار زیادی تولید می کند که به گوش ها آسیب میرساند و اغلب نصب دیزل ژنراتور سبب ایجاد مزاحمت برای همسایگان می گردد. همچنین در بسیاری از موارد کاربرد دیزل ژنراتور (بیمارستانها ،هتلها و اماکن رفاهی تفریحی و …) صدای دیزل ژنراتور باید، حداقل میزان ممکن را داشته باشد.
علاوه بر این در اکثر پروژه ها از جمله راه سازی ،معادن و … دیزل ژنراتور در فضای آزاد و در معرض گردو خاک و باران قرار می گیرد. در اینگونه موارد کانوپی سایلنت (بیصدا) علاوه بر کاهش صدای دستگاه از دیزل ژنراتور در برابر عوامل محیطی نیز محافظت می نماید.
با توجه به نکات بالا دیزل ژنراتور اغلب با یک پوشش محافظ در برابر باران و برف، گردو خاک و بیصدا ساخته می شوند. این کاور در بازار، به اصطلاح کانوپی سایلنت (Canopy Silent) شناخته می شود. علاوه بر نکات گفته شده در بخش “تولید کاور بیصدا” برخی دیگر از ویژگی های عمومی و الزامی کانوپی های این شرکت پایور دیزل در زیر امده است:

مشخصات عمومی (انواع کانوپی) ساخت گروه صنعتی رحیمی :

 1. استفاده از رنگ کوره ای الکترواستاتیک در تمام قسمتهای کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور .
 2. ماژولار بودن، امکان باز و بست ساده و کامل کانوپی دیزل ژنراتور جهت تعمیرات جزئی و یا اساسی.
 3. استفاده از عایق های صوتی و حرارتی نسوز شانه تخم مرغی با سطح بیشتر و ضریب جذب صوت بالاتر در تمام سطوح داخلی کانوپی.
 4. نصب درب های بزرگ و مناسب در دو طرف کانوپی دیزل ژنراتور جهت دسترسی آسان به قسمتهای مختلف.
 5. کاهش صدای دیزل ژنراتور تا سطح ۷۵ db برای انواع دستگاه در سایزهای مختلف.
 6. استفاده از گرمکن جهت مناطق سردسیر (در صورت اتصال دستگاه به شبکه).
 7. مقام به نفوذ آب باران و گرد و خاک.
 8. استفاده از نوار لاستیکی دور درب کانوپی جهت کاهش صدای خروجی و عدم ورود گرد و غبار.
 9. در نظر گرفتن فضای تهویه متناسب با شرایط آب و هوایی محل نصب.
 10. ایجاد خم در مسیر ورود هوا جهت شکست صدا در داخل کانوپی و جلوگیری از خروج صدای موتور دیزل.
 11. تعبیه کلیدهای خاموش اضطراری در قسمت بیرونی کانوپی سایلنت.
 12. تعبیه پنجره شیشه ای جهت مشاهده شرایط کارکردی دیزل ژنراتور بدون نیاز به باز نمودن دربهای کانوپی سایلنت.
 13. وجود قفل ایمنی بر روی دربهای کانوپی سایلنت جهت محدود کردن دسترسی و ایمنی دیزل ژنراتور.

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر در مورد کانوپی های سایلنت (بیصدا) از نظر ابعادی و سایر ویژگی ها این مجموعه آماده پاسخ گویی به سئوالات شما میباشد.

 

 

مزایای کانوپی های تولیدی در گروه صنعتی رحیمی

دیزل ژنراتورهای سایلنت ساخت گروه صنعتی رحیمی بهترین راندمان کاری و کمترین میزان صدا را دارند. اگر در حال حاضر دیزل ژنراتور اوپن دارید و تمایل دارید که آنرا سایلنت کنید و برای همیشه از مزاحمت صدای آن خلاص شوید، خوش آمدید.

‎ اتاق فلزی عایق صوت و حرارت مخصوص دیزل ژنراتور از جنس ورق آهن فولاد مبارکه با ضخامت ۱٫۵ میلی متر در بدنه و ۴ میلیمتر و بالاتر در ستون ها، رنگ الکترواستاتیک پودری کوره ای، عایق شانه تخم مرغی با ضخامت ۲۵ میلی متر، ابزار و یراق ضد زنگ، مخزن سوخت دیزل ژنراتور برای مصرف ۲۰ ساعت در کف، قلاب حمل و نقل، دارای چهار درب با قفل سوئیچی با قابلیت دسترسی کامل به موتور و ژنراتور در زمان تعمیرات، با قابلیت کاهش صدا به میزان ۳۰- تا ۲۰- دسی بل به میزان ۸۵db@1m و قابلیت کاهش بیشتر صدا بنا به سفارش.

طراحی مهندسی: طراحی حرفه ای و کاملاً منطبق بر شرایط دیزل ژنراتور با رعایت پارامترهای مهم موتور از قبیل میزان صدای موتور، دبی هوای مصرفی موتور، تیپ سایلنسر و قدرت کاهش صدای آن، دبی هوای خروجی از جلوی رادیاتور
کیفیت بالای تولید: استفاده از ورق آهن مرغوب، قفل و لولای ضد زنگ، رنگ پودری الکترو استاتیک، عایق صوتی، چسب و نوار با استانداردهای اروپایی
دسترسی آسان و حداکثری به دیزل ژنراتور برای تعمیرات دوره ای و یا کلی
زمان تحویل کوتاه: تمامی فرآیند طراحی، ساخت و نصب کانوپی روی دیزل ژنراتور در هر نقطه از ایران در ۷ روز کاری انجام می شود.
مطابق با سلیقه کاربر: طراحی کانوپی با توجه به شرایط محیطی و بسته به نوع استفاده کاملاً منطبق بوده و با رنگ دلخواه خریدار تهیه و نصب می شود.
بدون خاموشی و جابجایی: در تمامی مراحل تامین کانوپی، از طراحی تا نصب، دیزل ژنراتور از مدار مصرف خارج نمی شود و تمام مراحل نصب در محل انجام می شود.
اشغال حداقل فضا: قابلیت نصب کانوپی در حداقل فضای ممکن، بدون بروز مشکل در دسترسی به دیزل ژنراتور
آسانی در جابجایی: در جابجایی های کانوپی ها، حتی بزرگترین کانوپی های ساخته شده به راحتی از هم باز شده و دوباره نصب می شود. برای حمل کانوپی به صورت دمونتاژ شده، نصف فضای باری یک پیکان وانت کافی است.
قیمت رقابتی: با وجود کیفیت بالاتر کانوپی های تولید شده در پاسارگاد نسبت به سایر رقبای بازار، بنابه شواهد موجود قیمت کانوپی های گروه صنعتی رحیمی از بقیه رقبا اقتصادی تر است

چرا به کانوپی نیاز داریم؟

آلودگی صوتی در محیط پیرامونی زندگی انسان، یکی از معضلات جامعه امروزی است. میزان آلایندگی صوتی که با واحد دسی بل سنجیده می شود، یکی از دغدغه های کارشناسان محیط زیست در بهینه کردن شرایط زندگی است. به عنوان مثال میزان استاندارد صدا برای خواب ۶۵ دسی بل و صدای قابل تحمل در شرایط بیداری حداکثر ۷۵ دسی بل و در محیط صنعتی و کار ۸۵ دسی بل است. جالب است بدانید که میزان آلودگی صوتی یک دیزل ژنراتور در شرایط معمولی ۱۰۴ دسی بل است. استفاده از کانوپی به عنوان تنها راه حل موجود برای کاهش صدای دیزل ژنراتور توصیه میشود، که ضمن استفاده از کانوپی مزایای زیر را برای صاحبان دیزل ژنراتور به ارمغان می آورد.
• حفاظت ایمنی دیزل ژنراتور به دلیل وجود قفل در دربها و محدود کردن دسترسی به دیزل ژنراتور در محیط های پر رفت و آمد کارگاهی
• حفاظت فیزیکی دیزل ژنراتور در برابر گرد و غبار و باران و برف و ارتقای IP دیزل ژنراتور
• کمک به خنک کردن دیزل ژنراتور به خصوص در مناطق مرطوب و گرمسیری
• محافظت دیزل ژنراتور در برابر فرسودگی طبیعی و افزایش عمر مفید ماشین آلات و قطعات

استفاده از کانوپی به عنوان تنها راه حل موجود برای کاهش صدای دیزل ژنراتور توصیه میشود، که ضمن استفاده از کانوپی مزایای زیر را برای صاحبان دیزل ژنراتور در پی دارد :

کاهش آلودگی دیزل ژنراتور (به عنوان مثال میزان استاندارد صدا برای خواب ۶۵ دسی بل و صدای قابل تحمل در شرایط بیداری حداکثر ۷۵ دسی بل و در محیط صنعتی و کار ۸۵ دسی بل است. جالب است بدانید که میزان آلودگی صوتی یک دیزل ژنراتور در شرایط معمولی ۱۰۴ دسی بل است.)

 آیا کانوپی سایلنت سبب کاهش توان خروجی دیزل ژنراتور و داغ نمودن دیزل میگردند؟

این سوالی است که برخی از کارفرمایان به دلیل برخی مشکلات که از اطرافیان شنیده یا خود شاهد آن بوده اند در ذهن دارند.

در صنعت دیزل ژنراتور در دنیا هرگز کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور باعث کاهش توان خروجی دستگاه نمیگردد. اصولاً همه هنر سازندگان در ساخت این محصول بدون وارد آوردن لطمه ای در کارکرد نرمال دیزل ژنراتور  است. البته آنچه گفته شد به این معنا نیست که تمام گزارشات به گوش رسیده کذب و اشتباه است، بلکه این نکته تاکیدی است بر این که محصول ساخته شده به عنوان کانوپی سایلنت، گاهی شروط اولیه یک کانوپی سایلنت استاندارد را ندارند!

داغ شدن دیزل ژنراتورهای سایلنت به دلیل استاندارد نبودن مشخصات ابعادی و فنی و رعایت نکردن اصول اولیه ساخت است. نکته مهم در نظر گرفتن فضای کافی تهویه جهت هوا دهی به دیزل ژنراتور است. به همین دلیل عرض شاسی دیزل ژنراتورهای سایلنت بسیار بیشتر از یک دیزل ژنراتور معمولی طراحی میگردد. عریض شدن شاسی دیزل ژنراتور خود نیازمند استفاده از مواد اولیه (ورقهای فلزی) بیشتر، پروسه ساخت طولانی تر و در نتیجه هزینه های بالاتر در میزان رنگ و عایقهای صوتی به کار رفته و … است. بدیهی است که هرگونه کوتاهی در اجرای اصولی موارد فوق سبب ناکارآمدی کانوپی سایلنت و انحراف از تولید استاندارد این محصول میگردد.

مشخصات عایقهای صوتی استفاده شده در کانوپی سایلنت

یکی از عوامل اصلی کاهش صدای دیزل ژنراتور جنس و کیفیت عایق های جاذب صدا به کار رفته در کانوپی سایلنت است.

نسوز بودن تخلخل بالا و سطح تماس بیشتر از دیگر عوامل موثر بر جذب صدای عایق های صوتی کانوپی سایلنت است. اغلب دیده می شود که سازندگان از ابرهای معمولی صنعت مبلمان در کانوپی سایلنت استفاده می نمایند. این ابرها علاوه بر اینکه جاذب صدا نیستند در معرض حرارت بهه سرعت مشتعل می شوند و استفاده از آنها در مجاورت دیزل ژنراتور بسیار خطرناک میباشد. همچنین توجه داشته باشید که عایق های شانه تخم مرغی نسبت به عایق هایی که سطح آنها صاف است صدای بیشتری را جذب می نمایند. این امر به دلیل افزایش سطح جذب عایقهای شانه تخم مرغی در مقایسه با یک عایق با سطح صاف میباشد.

هرچه میزان ضخامت جاذب صوتی بیشتر گردد ظرفیت جذب صدا افزایش یافته و در نتیجه صدای خروجی از کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور کاهش میابد